Kominy stalowe

Stalowe systemy kominowe – co warto o nich wiedzieć

Kominy stalowe dostępne są w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to wkłady kominowe (kominy jednościenne), które montuje się w już istniejących kominkach lub kanałach wentylacyjnych. Może być także w postaci lekkiego komina samodzielnego, o prostej konstrukcji.

Na początku trzeba pamiętać, że, komin stalowy należy dobrać do rodzaju paliwa, jakie będzie spalało nasze urządzenie grzewcze.

Gdy mamy już kupione urządzenie grzewcze pozostaje nam wybrać odpowiedni komin. Te przez wiele lat był budowane z cegły, jednak awaryjność tego rozwiązania przymus dokładnego zaplanowania miejsca komina sprawiły, że powoli odchodzą w niepamięć.

Kominy stalowe służą do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych. Kominy te nadają się do: kominków, wszelkiego rodzaju pieca gazowego, sauny. Mają swoje zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, domach jednorodzinnych jak i domkach letniskowych. Można je stosować zarówno w nowych budynkach, jak i zabytkowych. Montowane mogą być zarówno wewnątrz budynku jak i na jego elewacji. Na kominach stalowych można również zamontować nasady kominowe.

Czy komin murowany jest równie wytrzymały, jak stalowy? Jaki komin wybrać?

Klasyczny murowany komin z pozoru wydaje się wydajnym i trwałym rozwiązaniem na lata. Nie jest to jednak do końca prawdą. Komin lub wkłady stalowe – odpowiednio użytkowany – jest znacznie wydajniejszy i na pewno bezpieczniejszy.

Komin stalowy – budowa

System kominowy dwuściennych składa się z rdzenia metalowego oraz izolacji termicznej osłoniętej płaszczem ze stali nierdzewnej. Typ rdzenia zależy od typu podłączonego urządzenia grzewczego i parametrów emisji gazów. Temperatury gazów spalinowych oraz umiejscowienie instalacji mają wpływ na wybór grubości izolacji oraz rodzaju powłoki zewnętrznej.

Kominy różnych producentów posiadają różną grubość izolacji oraz różną jej gęstość co oznacza, że mniejsza grubość izolacji może być tak samo skuteczna, co większa o mniejszej gęstości.

Kominy stalowe – ich wykonanie, waga oraz montaż

Stalowe systemy kominowe są wykonane w małych średnicach (już od 60 mm) i z cienkich blach, co powoduje, że zajmują dużo mniej miejsca. Ich łatwość i szybkość montażu dodatkowo zwiększa atrakcyjność.

Mała średnica + cienkie blachy to waga lekka. Dzięki niej kominy stalowe są łatwiejsze nie tylko w montażu, ale i w transporcie.

Komin stalowy można postawić dokładnie tam, gdzie chcemy. Komin dwuścienny można poprowadzić na zewnątrz i z łatwością przymocować do ściany. Może też stać np. na środku budynku.

System kominowy dla Twojego domu – zalety i wady

Zalety

  • Mogą być zastosowane w miejscach, w których sprzęt grzewczy nigdy nie był planowany,
  • Możliwość stosowania w przypadku renowacji kominów murowanych,
  • Gładka powierzchnia wewnętrzna, odporność na działanie kondensatu,
  • Łatwy montaż,
  • Wysoka szczelność,
  • Wysoka jakość,
  • Bezpieczeństwo
  • Szeroka gama rozmiarów i możliwość wykonywania elementów nietypowych, przyłączeniowych oraz nasady kominowe,
  • Są także doskonałym rozwiązaniem do każdej konfiguracji i do każdego rodzaju paliwa,
  • Obsługują rodzaje paliw: gaz, olej opałowy, drewno, ekologiczne paliwa stałe oraz węgiel.

Wady

  • Główną ich wadą jest cena oraz żywotność niektórych rozwiązań podczas stosowania z agresywnymi paliwami stałymi.

Stalowe systemy kominowe – cena

Kominy stalowe różnią się znacznie w zależności od wielu zmiennych. Określa się je poprzez zastosowanie typów jakości i konstrukcji, grubości izolacji, długości i średnicy kominów.

Bezpieczeństwo kominów stalowych

Stalowe wkłady kominowe pozwalają tchnąć nowe życie w stary, ceglany komin. Wiekowe cegły nie spełniają już swojej roli, ale to nie znaczy, że takiego murowanego komina nie można już wcale wykorzystać.

Idealnie nadają się do tego wkłady kominowe ze stali, które można poprowadzić wewnątrz murowanych szachtów.

Komin stalowy dla paliw stałych jest odporny na pożar sadzy. Co więcej, komin stalowy szybciej się nagrzewa – szybsze rozgrzewanie powoduje szybsze wytworzenie optymalnego ciągu kominowego, pozwalając uchodzić dymowi na zewnątrz.

Jaki kolor Ci odpowiada?

W standardowych kolorach czarny, biały, można też zamówić wersję w kolorze palety RAL. Jako warstwę zewnętrzną można również wybrać miedź lub szczotkowaną stal.

Jak możesz uzyskać wycenę swojego i pomoc w zakupie komina?

Aby szybko oszacować cenę komina należy się skontaktować z autoryzowanym sprzedawcą. Wszyscy klienci mogą liczyć na rzetelne i fachowe doradztwo.

Ze względu na szczegóły techniczne i budowę mogą powodować pytania, skontaktuj się z nim po radę. W celu kupna konkretnego komina stalowego udzielą odpowiedzi na wszystkie Państwa pytania i pomogą znaleźć rozwiązanie. Masz wtedy pewność, że różne elementy będą do siebie pasować, a stalowy komin będzie najlepiej współpracować z Twoim kominkiem.

Poza tym sprzedawcy przekażą również informacje o promocjach oraz nowych produktach. Przekonaj się.

Podsumowanie produktu

Komin nie należy do tych elementów domu, które montuje się dla urody. Musi on przede wszystkim spełniać stawiane mu wymagania – skutecznie i sprawnie odprowadzać produkty spalania.

A to, jaki to ma być system kominowy, czy oby ze stali – szczególnie, gdy ma być instalowany w domu już istniejącym, powinno wynikać z warunków technicznych.